Möt Johanna Flanke, generalsekreterare på HR-föreningen, på Personal & Chef på Kistamässan.

MÖTESPLATS

»Mötesplatser som denna har aldrig varit så viktigt som nu«

Den 27–28 september är det dags för Personal & Chef på Kistamässan i Stockholm. En av landets största mötesplatser för ledarskap och HR. Vi pratade med Johanna Flanke, generalsekreterare på HR-föreningen, som kommer att vara på plats som en av talarna.

Du är en av talarna på Personal & Chef i september – vad kommer du prata om?

»Jag kommer att fokusera på HR/People-kompetens i rörelse. Det är en fantastiskt utmanande och spännande tid och den kompetens vi har är helt avgörande för organisationers fortsatta utveckling och framgång, tillsammans med andra förstås.«

Hur kommer HR-föreningen i övrigt synas på mässan?

»Vi kommer att synas genom vårt magasin HR People som kommer att delas ut till de som är nyfikna på oss som förening. Sedan kommer vi förstås att finnas på plats för dialog och eget lärande.«

Varför är just Personal & Chef så bra att synas på?

»Att skapa mötesplatser, såsom denna, har nog aldrig varit så viktigt som nu. Vi behöver tillsammans ta oss an den utmanande tid vi lever i men också ta tillvara de möjligheter det innebär för en snabbare utveckling av våra organisationer och företag. HR/People-området är det som står i centrum för utvecklingen framåt.«

Finns det något föredrag/talare som du redan nu vet att du ska lyssna på?

»Jag brukar tycka att det är kombinationen av olika talare och dialog med andra deltagare som är det bästa med mässor. Jag ser fram emot att möta nuvarande och blivande medlemmar och prata om den spännande och utmanande samtid och framtid vi står inför. Med det sagt får jag nog ändå säga att jag verkligen ser fram emot att lyssna på Annie Lööf som jag ser som en stark ledare. Hon står för många av de värden som vår förening vilar på, medmänsklighet och jämlikhet på våra arbetsplatser och i vårt samhälle, handlingar som präglas av civilkurage, mod och frispråkighet.« 

Till sist: Du tillträdde som ny generalsekreterare för HR-föreningen vid årsskiftet. Hur har första halvåret varit?

»Har det redan gått ett halvår? Det känns som om det var igår jag fick frågan om hur min första vecka varit. Det brukar ju gå undan när man har roligt och jag har både roligt och det går undan nu. Det gäller både för föreningens utveckling och även inom HR/People-området i stort. Jag är så imponerad över HR-Sverige som ställer om den egna kompetensen samtidigt som vi bidrar till omställning av företag och organisationer… lite som att snurra i flera parallella varv samtidigt, inte lätt men det går.«

Läs mer och anmäl dig till Personal & Chef här. Gratis entré!

Publicerad: fredag 2 juni, 2023